Przejdź do treści

Przeciwciała przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG ilościowo

Przeciwciała przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2

Informujemy o możliwości wykonania badania  w kierunku przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG ilościowo.

Detekcja przeciwciał klasy IgG pozwala na stwierdzenie, czy Pacjent miał kontakt z patogenem. Informacja ta może mieć duże znaczenie, ponieważ w świetle aktualnej wiedzy przeciwciała wytworzone w wyniku pierwszej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 chronią przed ponownym zachorowaniem na COVID-19. 

Wykrycie swoistych przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG powinno się wykonywać po co najmniej 15 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych zakażenia, ponieważ w tym okresie następuje najszybszy wzrost ich ilości w organizmie. Po 14 dniach czułość testu wynosi 99%. W trosce o zdrowie naszych Pacjentów i personelu zalecamy jednak, by badanie wykonywać dopiero po ustąpieniu objawów choroby.

Badanie wykonywane jest metodą ilościową, co znaczy, że wynik określa dokładne miano przeciwciał w surowicy (nie jest to tzw. test kasetkowy, pokazujący jedynie, czy wynik jest dodatni czy ujemny).

Badanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi jest istotne przy:

- wykrywaniu osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo

- wykrywaniu osób, które wykazywały objawy COVID-19, lecz nie były poddane badaniu w kierunku koronawirusa testem PCR

- dla badań przesiewowych u osób, które miały kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, lecz nie spełniają kryteriów wykonania badań PCR

- sprawdzeniu poziomu przeciwciał po szczepieniu na COVID-19

Badanie wykonywane jest z krwi, wynik gotowy jest tego samego dnia.

Jednocześnie informujemy, iż w laboratorium przestrzegane są wszelkie środki ostrożności, personel wyposażony jest w środki ochronne a Pacjenci wpuszczani są do laboratorium pojedynczo.