Przejdź do treści

Biotyna a wyniki badań laboratoryjnych

Biotyna

Biotyna zwana witaminą H pełni ważne funkcje w organizmie człowieka. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w metabolizmie glukozy, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i kości, a także skóry i włosów.


W związku z tym, jej niedobór może dawać wiele różnorodnych objawów. Należą do nich zaburzenia skóry - łuszczenie oraz łojotok, wypadanie włosów, osłabienie paznokci, ból mięśni, anemia, złe samopoczucie, osłabienie, depresja, a nawet halucynacje, powiększenie wątroby i podwyższone stężenie cholesterolu.


Biotyna syntetyzowana jest w przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe oraz dostarczana jest z pożywieniem. Głównymi produktami będącymi źródłem biotyny są: wątroba, mąka sojowa, żółtko jaj, orzechy włoskie, orzechy ziemne, sardynki, migdały, grzyby. W mniejszych ilościach biotyna znajduje się w ryżu naturalnym, mące pełnoziarnistej, szpinaku, szynce, marchewce i pomidorach. Przyczyną niedoboru biotyny może być zdecydowanie zmniejszona podaż witaminy i / lub antybiotykoterapia, szczególnie długotrwała.


Ze względu na różnorodne objawy niedoboru biotyny, jej suplementacja stała się ostatnio bardzo popularna - preparaty na wzmocnienie włosów i paznokci. Niestety wysoki poziom biotyny w surowicy może negatywnie wpływać na jakość licznych badań laboratoryjnych. Biotyna jest składnikiem wielu odczynników stosowanych w laboratorium. Jej funkcją jest wzmacnianie sygnału odczytywanego przez analizator. Sygnał ten jest następnie przekształcany na wynik, który otrzymuje pacjent i który mówi o poziomie danej substancji w jego organizmie. Jeżeli Pacjent zażywa duże ilości biotyny i jej poziom przekracza prawidłowe jej stężenie w surowicy krwi, to może on otrzymać znacznie zawyżony lub zaniżony wynik. Testy, które są najbardziej narażone na interferencje ze strony wysokich stężeń biotyny to: TSH, FT3, FT4, parathormon oraz troponina, a także anty-TPO, anty - TSHR, kwas foliowy, ferrytyna, witamina B12, HBsAg, tyreoglobulina, kalcytonina, progesteron, lutropina, estradiol, prolaktyna, anty-CCP, PRO-BNP, CK-MB, prokalcytonina, kortyzol, DHEAS, FPSA, hormon wzrostu, HE4, markery nowotworowe, przeciwciała HCV, przeciwciała HSV, mioglobina, osteokalcyna, przeciwciała Rubella.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę dla dorosłego człowieka to około 30 µg (mikrogramów). Zażywanie dawek zawartych w popularnych suplementach - często około 5 mg (miligramów) w jednej tabletce - powoduje znaczne nieprawidłowości w otrzymywanych wynikach. Aby mieć pewność, że zażywane suplementy nie wpływają na wyniki naszych badań należy je odstawić na kilka dni - przynajmniej 2 przed pobraniem krwi w laboratorium.